Produse Firme Articole Galerii foto Oferte Speciale Login Inregistare
Iluminatul interior – O sursa de inspiratie pentru locuinta ta!
 0
Produse Hot:fronturi curbate, taiere cu plasma, aeroterme cu infrarosu, mobila la comanda, metal plane

Iluminatul interior – O sursa de inspiratie pentru locuinta ta!

Iluminatul interior – O sursa de inspiratie pentru locuinta ta!Iluminatul interior – O sursa de inspiratie pentru locuinta ta! - iluminat interior, iluminat lux, tipuri iluminat
(318 voturi)

Pentru ca multi dintre noi acordam o atentie foarte mica surselor de iluminat interior este esential sa intelegem cum pot modifica acestea un interior si cat de importante sunt in complexitatea deisgnului unei incaperi.

Care sunt principalele tipuri de iluminat in designul interior?
Aceasta este prima intrebare la care trebuie sa gasim un raspuns pentru a putea crea un proiect bun de iluminat al unei incaperi. Exista mai multe tipuri de iluminat interior, insa 4 tipuri de baza c ear trebui folosite pentru un bun iluminat interior. Acestea sunt:
- Iluminatul general – Iluminatul general defineste spatiul interior, oferind o lumina potrivita pentru intreaga incapere – asigurand astfel miscarea in conditii de siguranta si confort. Iluminatul general este foarte important in orice incapere, asigurand principala sursa de lumina artificial.
- Iluminatul ambiental – Iluminatul ambiental este utilizat pentru zonele mai putin definite ale unei incaperi , cu un nivel scazut al iluminatului general. Spre exemplu nisele din interiorul unei incaperi sau holurile sunt zonele perfecte pentru un iluminat ambiental.
- Iluminatul accent – Iluminatul accent este perfect pentru evidentierea anumitor obiecte dintr-un interior. Este un tip de iluminat foarte eficient pentru a pune accent pe anumite piese decorative precum tablouri, elemente arhitecturale de interior. Iluminatul accent ajuta la crearea unei stari de spirit; dar si pentru a oferi drama in decorarea spatiului interior.
- Iluminatul decorativ – Iluminatul decorativ este un tip special de iluminat, si aceasta in special datorita faptului ca fiecare dintre cele trei stiluri prezentate mai sus se pot transforma intr-un iluminat decorative. Spre deosebire de celelalte stiluri insa , iluminatul decorativ capteaza atentia asupra sa, fiind adesea elementul central al unei incaperi. Un candelabru spectaculos sau un lampadar cu un design atipic pot fi elemente de design si surse de iluminat decorativ in acelasi timp.

Regulile de baza ale unui iluminat interior bun
In proiectarea surselor de iluminat interioare este esential sa tinem cont de cateva reguli de baza. In primul rand trebuie sa stabilim nivelul de iluminare corespunzator fiecarei incaperi. In raport cu sistemul de iluminat ales , dar si cu suprafata incaperii proiectantul va stabili necesarul de lumina pentru fiecare incapere.
O alte regula esentiala, foarte simpla si logica, insa de cele mai multe ori trecuta cu vederea este amplasarea surselor de iluminat acolo unde este necesar. In cele mai multe cazuri, corpurile de iluminat sunt pozitionate gresit si in locuri in care sunt complet ineficiente. Pentru un iluminat eficient este necesara crearea unui echilibru al luminii, o raspandire eficienta a acesteia prin fiecare incapere , dar si o trecere perfecta a luminii de la o camera la alta.
Pentru a putea obtine un iluminat echilibrat intr-o camera bine decorata, este necesara identificarea principalelor activitati si puncte de interes din aceasta. Orice camera cu mai multe elemente central va fi mai interesanta din punct de vedere al designului luminilor si mai echilibrata.
Iluminatul interior este in stransa legatura si cu gama cromatica utilizata.Acesta poate spori sau scadea intensitatea culorilor folosite intr-o incapere. Culorile inchise pot crea senzatia unui spatiu mic, inghesuit – in timp ce culorile deschise creaza senzatia de spatiu, care este de foarte multe ori este definite de lumina reflectata a suprafetelor peretilor.

Corpurile de iluminat
Industria corpurilor de iluminat a evoluat foarte mult in ultimii 20 ani, oferind solutii complexe pentru iluminarea unui spatiu interior.
Exista mai multe categorii de corpuri de iluminat, fiecare dintre aceastea servind unui anumit tip de iluminat. Astfel, avem:
- Corpurile de iluminat fixe – in acesta categorie regasing: candelabre, luste, pendule, plafoniere, aplice, spoturi si sisteme de spoturi, sisteme incastrate in plafon ,pardoseala sau aplicate pe perete.
- Corpuri de iluminat de sine statatoare – aici regasind veioze, lampi, lampadare, proiectoare mobile.

Iluminatul cel mai des intalnit astazi este cel decorativ, oferind solutii estetice deosebite pentru orice interior. Acesta este un lucru foarte bun, insa intotdeauna inaintea alegerii unui corp de iluminat tineti cont de necesarul de lumina pentru camera in care doriti sa il amplasati si de tipul de iluminat pe care il doriti.

Spor la treaba!

Interior Store
Comentarii articol - Iluminatul interior – O sursa de inspiratie pentru locuinta ta! (5 comentarii)
Castigati chiar acum intre 100-285 de euro lunar! scris de Emanuel
Castigati bani chiar acum, din prima luna! 100-285 de euro lunar! Cautam de urgenta persoane serioase care sa colaboreze cu noi intr-o activitate simpla, in timpul liber sau full-time, cu castiguri imediate, de 100 de euro lunar (part-time) sau 285 euro lunar (full-time), din prima luna. Oferim si cerem seriozitate absoluta! Pentru mai multe detalii, contactati imediat unul dintre membrii echipei noastre, la una dintre adresele noastre de email: demanuel74@yahoo.co.uk

e timpul sa faci bani scris de carmen
E timpul sa faci bani! Foarte multi romani au fost surprinsi in mod placut de seriozitatea acestei oferte! Avem un sistem performant de instruire si oferim contract care sa garanteze plata rezultatelor! Deci, suntem extrem de seriosi! Vino in echipa noastra si pregateste-ti viitorul! Incepe sa castigi bani! Te invatam noi tot ceea ce trebuie sa faci! Pentru detalii, cauta-ne la adresa de email: hunyadicarmen@yahoo.com

Examen SEC scris de cursurigratisonline
In perioada 6-7 septembrie 2016, Ministerul Finantelor Publice organizeaza examen pentru obtinerea certificatului de atestare a cunostintelor dobandite in domeniul Sistemului European de Conturi (SEC).
Perioada de inscriere la examen este 25.07-16.08.2016.
Pentru cei interesati mai multe informatii gasiti pe http://atestaresec.blogspot.ro/

HOW I GET MY HUSBAND BACK AND I AM SO HAPPY with oshogumspelltemple@live.com scris de Nikki
HOW I GET MY HUSBAND BACK AND I AM SO HAPPY with oshogumspelltemple@live.com

Hello, I want to tell the world about Dr Oshogum the spell caster who help me when i had problem with my husband that lead to my divorce, life shattered and so many problem that i could not longer handle. so i meant a friend of mine who told me of this Dr Oshogum the spell caster with OSHOGUMSPELLTEMPLE@LIVE.COM and to cut the story short, i am very happy today because the man solve my problem and today my husband is back. And he also treat my husband of his painful sickness. Thanks to Dr Oshogum, and i have nothing i could really do than make people know of his good work to mankind. He help my sister to have beautiful face and good shape to be attractive. And he have help every body that i recommend with the below problems
1) Love Spells
2) Lost Love Spells
3) Divorce Spells
4) Marriage Spells
5) Binding Spell.
6) Breakup Spells
7) Banish a past Lover
8.) You want to be promoted in your office/ Lottery spell
9) want to satisfy your lover

If you have any problem in life, simply contact him VIA email: oshogumspelltemple@live.com to get instant solutions to your problem

cursuri gratis online scris de cursurigratisonline
Buna ziua,
Pentru cei interesati de cursuri gratis online
http://cursurigratisonline.ro/


Adauga un comentariu »
Adauga comentariu
Nu va fi publicat
Cod verificare
 
Trimite comentariul
CasaSiBiroul.ro V2.0 este momentan in varianta BETA. Pentru orice sugestii, intrebari, texte gresite sau erori va rugam sa ne contactati accesand urmatorul buton: Sesizari